DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir?

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir?
REKLAM ALANI
01.04.2023
246
A+
A-

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir?

Özgür Demirtaş, Türkiye’de ve uluslararası alanda tanınan bir ekonomisttir. ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesidir ve ayrıca Ekonomik Araştırmalar Vakfı (ERF) başkan yardımcısıdır. Demirtaş’ın araştırma alanları arasında makroekonomi, uluslararası ekonomi, para politikası, finansal piyasalar ve enerji ekonomisi yer alır. Ayrıca, farklı ülkelerdeki ekonomik gelişmeleri ve Türkiye ekonomisini analiz ettiği sık sık makaleler ve köşe yazıları yazmaktadır.

Hayatı;

Özgür Demirtaş, 1977 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden lisans derecesini aldıktan sonra, Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır. Doktora tezinde, Türkiye ekonomisinde enflasyonun belirleyicileri konusunu ele almıştır.

2006 yılında ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır. Ayrıca, 2008 yılında Ekonomik Araştırmalar Vakfı (ERF) başkan yardımcısı olmuştur.

Demirtaş’ın araştırma alanları arasında makroekonomi, uluslararası ekonomi, para politikası, finansal piyasalar ve enerji ekonomisi yer alır. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış birçok araştırması bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, farklı ülkelerdeki ekonomik gelişmeleri ve Türkiye ekonomisini analiz ettiği sık sık makaleler ve köşe yazıları yazmaktadır.

 

Demirtaş, Türkiye’de ve uluslararası alanda tanınan bir ekonomisttir. Kendisi, dünya genelinde birçok üniversitede davetli profesör olarak dersler vermiştir. Ayrıca, birçok konferans ve seminerde de konuşmacı olarak yer almıştır. Kendisi evli ve iki çocuk babasıdır.

Özgür Demirtaş’ın Twitter hesabı @Demirtas_Ozgur olarak bilinmektedir. Hesapta ekonomi, siyaset ve güncel konular hakkında paylaşımlarda bulunmaktadır.

 

Özgür Demirtaş Neden bu kadar popüler?

 

Özgür Demirtaş’ı popüler yapan şey, öncelikle ekonomi alanındaki uzmanlığıdır. Akademik alanda yaptığı araştırmalar, uluslararası alanda verdiği konferanslar ve seminerler, dünya genelinde birçok üniversitede davetli profesörlük görevleri, yurt içi ve yurt dışı medyada yaptığı yorumlar ve köşe yazıları, Türkiye ekonomisi ve uluslararası ekonomik gelişmeler hakkındaki analizleri onu popüler yapan temel faktörlerdir.

Ayrıca, Özgür Demirtaş’ın ekonomik konuları anlaşılır bir şekilde açıklayabilmesi, akıcı bir üslubu olması ve objektif bir bakış açısına sahip olması da popülerliğini artıran diğer unsurlar arasında yer alabilir.

Özgür Demirtaş Tedx Söyleyişi hakkında

Özgür Demirtaş’ın bir TEDx konuşması bulunmaktadır. 2016 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen TEDxReset etkinliğinde konuşan Demirtaş, “Sonsuz Yapay Öğrenme: Bilginin Geleceği Nasıl Şekillenecek?” konulu bir konuşma yapmıştır. Konuşmasında yapay öğrenme teknolojilerinin gelişimi hakkında bilgi vermiş ve bu teknolojilerin gelecekte bilgiye erişim ve işleyişimiz üzerindeki etkilerini ele almıştır.

 

Özgür Demirtaş’ın TEDxReset’teki konuşmasında, yapay öğrenme teknolojilerinin hızlı bir şekilde geliştiğini ve bu teknolojilerin insanların bilgiye erişim şekillerinde köklü değişiklikler yaratacağını belirtmiştir. Konuşmasında yapay öğrenmenin, insanların iş ve meslek hayatlarındaki rolünü değiştirebileceğine dikkat çekmiştir.

Demirtaş, konuşmasında yapay öğrenme teknolojilerinin sınırlarını ve etik sorunlarını da ele almıştır. Bu teknolojilerin kullanımıyla ortaya çıkabilecek olası tehlikelere değinmiş ve yapay öğrenme algoritmalarının insan davranışlarını anlamada sınırlarının bulunduğunu vurgulamıştır.

Konuşmasında ayrıca, yapay öğrenme teknolojilerinin geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu ve bu teknolojilerin eğitim, sağlık, finans ve birçok diğer sektörde devrim yaratabileceğini ifade etmiştir.

Özgür Demirtaş’ın konuşması, yapay öğrenme teknolojilerinin gelecekte insanların bilgiye erişim ve işleyiş şekillerinde yaratacağı etkileri ele alan ilginç ve düşündürücü bir perspektif sunmaktadır.

Son olarak;

Özgür Demirtaş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Yönetim ve Organizasyon” alanında yüksek lisans ve doktora derecelerini tamamlamıştır. Ayrıca, Columbia Üniversitesi’nde “Finans” alanında doktora sonrası araştırmalar yapmıştır.

Kariyerine 2001 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak başlayan Özgür Demirtaş, 2007-2009 yılları arasında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Daha sonra, 2009 yılında Sabancı Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü’ne geçiş yaparak öğretim üyesi olarak görevine devam etmiştir.

Özgür Demirtaş, ekonomi alanında birçok ulusal ve uluslararası dergide yayınlanmış birçok makale ve kitap bölümüne sahiptir. Ayrıca, birçok ulusal ve uluslararası konferans ve seminerde de sunumlar yapmıştır. 2017-2019 yılları arasında Merkez Bankası Ekonomi Politikası Kurulu üyeliği yapmıştır.

Özgür Demirtaş, Türkiye ve dünya ekonomisi hakkındaki görüşlerini sıklıkla medya aracılığıyla paylaşmaktadır ve ekonomik konularda geniş bir takipçi kitlesine sahiptir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.