DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Hafif Sağanak

Döviz Kuru Artışı Neden Kaynaklanıyor?

Döviz Kuru Artışı Neden Kaynaklanıyor?
REKLAM ALANI
12.11.2021
268
A+
A-

DOLAR BUGÜN 9.95 TL !

Kur artışı neden kaynaklı ve tüm yükselişlerin sorunlarını bu makalemizde açıklayacağız.

Döviz neden artar ? Artışı önlemek mümkün müdür?

Dolar dünya genelinde ülkeler arası en sık kullanılan para birimi olarak adlandırılmıştır. Özellikle ülkemizde geçim kaynaklarımızı doğrudan etkileyen dövizi gelin birlikte konuşalım.

  Ülkemizde son birkaç yıl içerisindeki döviz kurlarındaki artışın nedeni  hem yurt içi hem de yurt dışı kaynaklıdır. Yurt içinde siyasi nedenler etkili olurken, yurt dışı nedenler ise dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelere bağlıdır. Ülke içerisinde yaşanan gerek siyasi gerek toplumsal gelişmeler ,beraberinde yaşanacak olan gerilimlerin önünü açmakta ve bu kaostan nemalanmak isteyenleri ayağa kaldırmaktadır.Bunların yanında enflasyon oranları,dış ve iç ticaret ,para birimimize olan arz-talep meselesi,ülke ekonomisinin durumu ,turızm vs gibi nedenlerde döviz kurunu doğrudan yahut dolaylı olarak etkilemektedir.

İthaat-İhracatın döviz kuruna etkisi nedir?

 Örnek verecek olursak dış ticaret önemli bir faktör demiştik.İhracatta bir ülkenin başka bir ülkeye sattığı mal  artarsa ülkenin yabancı para girişi artar.Yabancı para girişinin artması nedeniyle dövize olan arz artar ve kurda düşüş meydana gelir.Ancak ülkenın ithal ettiği mal ve hizmetlere ödediği miktar,ihraç ettiği mal ve hizmetlere ödediği miktarı aşıyorsa ülkede cari açık oluşur ve döviz kuruda doğru orantılı olarak artar.Buda demek oluyorki yaşanılan ülkede ithal edilen mal veya hizmetin ihraç edilen maldan daha fazla olması gerekir ki ,ülkede kullanılan para biriminin değeri artış göstersin. Bunu önlemek için yerli girdinin daha çok kullanıldığı ihracat türünün özendirilmesi gerekmektedir.

Döviz kurları hızla artmaya başladığı andan itibaren spekülatörlerde önemli miktarlarda alım yaparak kurların daha da yükselmesine neden olmaktadırlar. Özellikle kurlar hızla yükselmeye başladığında borsadaki düşüşler altın ve dövize yönelmekte, spekülatörlerle küçük yatırımcıların talebindeki artış döviz kurlarının daha da yükselmesine neden olmaktadır. Kısacası ülkemizde son birkaç  yılda döviz kurlarındaki hızlı değişimin doğrudan ve dolaylı pek çok nedenleri vardır. Bunlar arasında, dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler,ülkemizde ve Dünya genelinde yaşanan siyasi  olaylar,spekülatörlerin yaptığı alımlar, panik halinde borsadan kaçan küçük yatırımcıların altın ve dövize yönelmesi, ülkeye doğrudan sermaye girişleri ve ülkeden doğrudan sermaye çıkışları, siyasilerin yaptığı açıklamalar, ithal girdi talebinin artması vb. etkenler sayılabilir.

Peki ne yapılmalı?

 Merkez bankası  bu aşamada döviz kuru artışlarına ne yapabilir?Ortada bir yangın var ve bu yangın suyla sönebilecek bir yangın değil.Petrol yangını gibi bu,köpükle müdahale etmek lazım.’Ben olsam’. İle başlayan cümleler yerine ülke yönetiminin bir araya gelip kalıcı çözümler geliştirerek öncelikle dolar karşısında mütemadiyen değer kaybeden TL’mizin yükselişe geçmesini sağlamaları gerek.Bu sorun Hollanda’ya kızıp ineklerini zehirleyen,İsrail’e kızıp coca cola alıp yerlere döken,İtalya’ya kızıp beyaz eşyasını arabasını kıran yada satan zihniyetle ve bu yönelime teşvik eden yönetim şekli ile çözülmez.Zira bir müdahale gelmez ise bu saatten sonra balkondan aşağı atsanızda düşmez,ayağının kaymasını beklememiz gerekecek …

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.